Sebastiano Salgado - výstava "Workers"

Někteří členové fotoklubu R9 navštívili výstavu černobílých fotografií s rozsáhlého projektu světoznámého brazilského fotografa Sebastiana Salgada.
Výstava putuje ve čtyřech rekonstuovaných vagónech Českých drah. Popravdě, od mamutu typu ČD bych takový počin ani nečekal a tímto se jim omlouvám. Běžnější je spíš slyšet o stávce než o tvořivém přístupu. Pořádající Leica gallery dostala výpověď z prostor pod Pražským hradem a toto je opravdu skvělý způsob, jak přiblížit nejen fotografům opravdu famózní dílo. Navíc výstavu navštíví spousta diváků, kteří by do Prahovic nejeli - je to prostě dost daleko. Od nás 350+350 = moc kilometrů. Takhle si výstava zajela za diváky. Nápad opravdu výborný, ale asi ojedinělý.

V rozhovoru zveřejněném v Respektu č.19 uvádí sám autor spoustu zajímavých údajů - člověk se z nich může i poučit:

K tématu Sebastia přivedl pocit, že končí jedna éra průmyslové revoluce, dělníky nahrazují roboty a autor chtěl zaznamenat původní způsob výroby, který mizí. Staré výrobní postupy se stěhují do zemí "druhého" a "třetího" světa. A proto Sebastiao cestuje za nimi.
Z toho plyne: Za tématem se cestuje a to i dost daleko.

Jak dlouho projekt vznikal?
6 let ve 25 zemích. Od Francie a Británie, přes Sicílii třeba do Ruska, Brazílie, Indie.
Z toho plyne: Pořádná věc nevznikne hned a musí se asi i dost plánovat.

Sebastiao je vzděláním ekonom a to mu pomohlo orintovat se v souvislostech (ekonomika zemí s jejími vazbami, sociologie, vztahy bývalých kolonií apod.). Z pozice mezinárodního ekonoma emigrova se svou ženoui na protest proti brazilské diktatuře a octli se v Paříži a později v Londýně. Až tady ve svých 29 letech začal fotografovat.
A opět: Vzdělání je deviza vždy a dá se uplatnit i ve zcela jiném oboru činnosti.

 

Na výstavě byly prezentovány fascinující velkoplošné černobílé fotografie (cca 40x60 - 70x100 cm) z lokalit, které řada z nás nenavštíví (Barma - sběr čaje, Indie - kopání 300 km zavlažovacího kanálu motykami a odnášení zeminy na hlavách žen, těžba uhlí v Indii, ale stejně tak kopání eutoatlantického tunelu, lov tuňáků ve středomoří, či neskutečně bizardní mraveniště 50 000 dělníků v jedné velké díře, pardon, povrchovém zlatém dole Serra Peladav Brazílii).

 

Je třeba říct, že všechny tyto silné fotografie byly přitom velmi lidské a nikdy neurážejí ony workers. Je zde řada portrétů, které jsou spíše oslavou lidské činnosti.


 

Salgado svými projekty nejde jenom za prvoplánovým efektem, ale snaží se svými snímky pomoci lidem "pochopit, co se na planetě děje".

V článku je řada silných míst:

Změnil jste názor na lidskou povahu?
Změnil jsem názor na evoluci. Dříve jsem si myslel, že vývoj jde vždy k lepšímu. Teď vím, že evoluce může směřovat kamkoliv. Můžeme kráčet ke konci lidského druhu. Ne, že bych nevěřil v existenci řešení. Pokud dokážeme dospět k poznání, že jsme v ohrožení a musíme jednat jinak, máme dostatek zdrojů, zkušeností a technických prostředků, abychom problémy vyřešili. Otazkou zůstává, zda jsme schopni pochopit, co se nám děje.

O novém projektu "Genesis":
"Doufám, že se mi podaří ukázat, že ještě pořád žijeme v kontaktu s původním počátkem".
"Fotografoval jsem dlouho lidi, kteří migrují, kteří bojují o přežití. Teď chci zachytit planetu, na níž žijeme. Ten projekt bude trvat osum nebo deset let. Je pravděpodobně můj poslední, budu-li dost zdravý na to , abych ho dokončil.

 

Velký zážitek, alespoň pro mne. A nebylo to jenom o nějaké exibici fotek.