Jakou mám výbavu ?
( asi to není důležité, ale přesto se s Vámi o toto podělím )

6x6
Yashica Mat 124 G -
k tomu předsádky, filtry a kapesní stativ.
Dobrý stroj, v krajině na něj nedám dopustit. Moje výstava (Valašská krajina Hory a lidé), je v 95% sestavena z plachtiček 50x50 cm právě z těchto strojů (měl jsem Yashicu D)

Zenza Bronica ECTL, obj. Nikkor - P.C 2,8/75mm. Mercedes mezi středoformáty, ve výborném stavu, ale také o hmotnosti 2 kilogramů. Je to na střelbu ze stativu a to pořádného.

6x9
Moskva 5
velmi skladný stroj (na svůj formát), ale na reportáž to není. Zmáčknutí spouště je třeba pečlivě zvážit. Je vybavena dálkoměrem. Čeká na své dny.

kinofilm
Canon EOS 500N otlučený, ale velmi pracovitý strojek, se kterým lze tvořit. Už leží jen v šuplíku
Canon EOS 10, Canon EOS 5 (Elan). Staré, dobré, těžké, no prostě parádní tělo. Kontrola hloubky ostrosti, Adep, fakt si nestěžuju. Jen těch skoro 5 obr./vteřinu málokdy využiju.
Canon 28 - 105 3,5/4,5 Ultrasonic
- základ pro nenáročnou práci (focení akcí a dokumentace).
Canon 1,8/50 II. Plasťáček (hrůza), ale přece jenom pevné sklo a autofokus se občas hodí (rád fotím na otevřenou díru).
SMC Takumar 1,4/50mm
(přes redukci M 42/Canon). Řezavě ostré sklo, výborné zobrazení! Doporučuju všem.
Sonnar 3,5/135 - budiž mu země lehká, najdete ho někde v lese u Čertova mlýna.
Yashica 2,8/135 - excelentní kousek, co se týče provedení a chodu objektivu.
Sonnar 2,8/180 -
respekt budící kus kovu a skla s vynikajícími optickými vlastnostmi, sehnal jsem i originální sluneční clonu, Je to pořádná trubka.
Canon 17-40 L - slušný základ v L řadě, nahradil Flektogon 2,8/20 MC
Tamron SP AF Di II LD if 11 - 18/4,5 -5,6 zatím v záběhu, ale vypadá to solidně. Široké sklo na digoša, budiž.
Manfrotto 055PROB s hlavou 486RC2 - po delším váhání, co ještě budu ochoten tahat s sebou, jsem se rozhoupal. Výsledek stojí za to! Stabilita a variabilita excelentní. Na ochranu proti zdivočelým psům a majitelům pozemku také velmi vhodný. Velmi se mi osvědčila kulová hlava pro svou variabilitu a jednoduché ovládání. Ovládat 3 páky pod fotoaparátem (141 RC) je nad mé síly. Tuhost a chod hlavy (486RC2) je výborný.

rangefinger - průhledové stroje
Yashica electro 35 GSN
- krásný starý stroj - rangefinger (průhledový hledáček). Automat s výbornou optikou (Yashinon DX 1,7/45mm). V našem fotoklubu právě vzniká frakce těchto úleťáků, kteří kráčejí proti času.

Tikitál
Canon EOS 400D - na dokumentaci akcí ve škole, doma ....Rychlé, pohodlné. Ale většina končí na disku. Až udělám opravdu dobrou fotku, dám vědět - jo, už ze mně cosi vypadlo! Dá se to použít a je to takové ... rychlé. Volba systému navazuje na spoustu příslušenství z analogových skel.

nejenom objektivy jsou třeba:
Mám pořádné turistické botky (za ty by bylo filmů!), ale nohy v teple, znáte to.

Po té, co jsem na hřebeni Velké Fatry zanechal můj promoční blesk (po 14-ti letech, no co se dá dělat) jsem chvíli trucoval a ejhle dlouho to nevydrželo.
Přírustkem je Canon speedlite 420 EZ a 430 EX (solidní mašinky). Manuál jsem študoval nejméně 4x a furt je to málo. Trošku moc funkcí na jednoho valacha. Uvidíme, co dokáže.

Filtry: přímo hromádka různých žluťáků, zeleňáků, oranž apod na průměry 49 a 58 mm a 3 kousky od Cokin (přechodový šedý light a červený). jo a levný polarizák, který fakt používám minimálně. To se asi nedá povědět o spoustě kolegů fotografů - podle diskusí na webu a photo life. Podle mně je to nejlepší způsob, jak zprasit snímek, nebo hledět jen na efekt a ne na obsah snímku.

 

zpět