FOTOPLENÉR ŠREM 17 - 20.6. 2005

Dva členové Fotoklubu R9 (Jarda Polášek a Josef Bosák) se zúčastnili 100% fotografické akce v družebním městě Šrem v Polsku. Oplatili jsme tak dvěma kolegům ze Šremu jejich návštěvu u nás v Rožnově (a Valašském muzeu v přírodě, Velkých Karlovicích). Tato spolupráce začala přesně před rokem, kde Fotoklub R9 prezentoval Valašsko, lidi a krajinu.

Díky pohostinnosti a vstřícnosti našich hostitelů (Muzeum Šremske) i průvodců (Mariuš a Šimon) jsme zažili 4 oprvdu nadupané fotografické dny (i večery).

Polsko - zejména Velkopolsko, jak uvádějí, je země rovná jak placka. 40 tisícovým městem Šrem protéká řeka Varta a Bečva je proti ní jen Bystřina - zejména v létě, kdy Bečvou toho opravdu moc neteče. Proto naše první kroky vedly k řece, jejímu okolí, slepým ramenům, lesíkům s bohatou květenou, ptactvem, ale i bobry.

Večerem jsme se vraceli do Šremu a snažili se zachytit podvečerní nálady tohoto živého města. Proč živého?
Zejména dětí bylo na ulicích opravdu hodně. Byly veselé, komunikativní a někdy oprsklé. Jsou to prostě děti.

Mezi velmi interesantní akce patřila také návštěva staré vodárenské věže v centru města. Věž nás zaujala již před rokem a její návštěva byla tajným přáním. Díky přátelům z Muzea Šremskeho nám bylo umožněno fotografovat jak v objektu, tak na vyhlídce ve výšce cca 45 metrů.

A protože nejlépe působí kombinace technického prostoru a živého objektu, vyprosili jsme si modelku - tedy nějakou sličnou dívku. A povedlo se, posuďte sami:

Domnívám se, že pro toto téma je černobylka opravdu vhodnější. Pro technické šťouraly: Across 100, Neopan proff. 1600, skla: Takumar 1,4/50 a 17-40/4 L, Canon Eos 10.

A co nás čekalo poslední den?